Tel. NONSTOP: 739 619 909
Připravili jsme pro vás seznam bodů, jak v případě úmrtí postupovat, abychom vám co nejvíce ulehčili těžké chvíle.
Ve chvílích smutku je každé ulehčení přínosem, a proto vám pohřební služba Fudencia nabízí možnost sjednání pohřbu jak u nás v kanceláři, tak u vás doma. Sami si vyberete podobu pohřbu a rozsah služeb podle vašich představ i možností. Naši pracovníci vám ochotně poradí se zajištěním všech náležitostí spojených s pohřbem a úmrtím.
Jedná se pouze o zpopelnění bez provedení jakéhokoliv smutečního obřadu. Urna je k vyzvednutí v kanceláři pohřební služby Fudencia do 1 měsíce od objednání pohřbu.
Zpopelnění s obřadem je v současné době nejrozšířenější způsob pohřbení. Rozloučení se zesnulým se koná v obřadní síni nebo v případě církevního pohřbu ve vybraném kostele. Po smutečním obřadu je zajištěno zpopelnění zesnulého a ostatky zemřelého jsou uloženy do hrobu nebo urnových hájů, proveden vsyp nebo rozptyl popela na pietních loučkách nebo vyzvednutí urny v kanceláři krematoria.
Pro důstojné rozloučení se zesnulým byl tento způsob pohřbu v historii běžně využívaný. Pohřeb do země může být jak civilní, tak i církevní. Pokud se rozhodnete pro pohřeb do hrobu nebo hrobky, zajistíme pro vás veškeré služby s tím spojené od výkopu hrobu, zajištění řečníka nebo kněze po zajištění živé hudby, pokud si ji budete přát. Zajistíme pro vás i převoz rakve a květinových darů z kostela pohřebním vozem na hřbitov, kde je dokončen smuteční obřad pohřbem do země.
Forma církevního pohřbu se většinou skládá z následujících fází:
Zajistíme pro vás i převoz rakve z kostela pohřebním vozem na hřbitov, kde je dokončen smuteční obřad pohřbem do země.
Dostavte se, prosím, o 30 minut dříve, než je stanoven začátek obřadu. Před smutečním aktem budete organizátorem pohřbu vyzváni, máte - li objednanou výstavu zesnulého.
Před obřadem informujte organizátora pohřbu o zanechání či odstranění - případném vlastním odvozu květinových darů.
Všechny uzavřené pojistky si vyřizuje objednatel sám po pohřbu u pojišťovny, u níž byla pojistka uzavřena. V případě pojištění u Pojišťovny Spolku přátel žehem můžete kontaktovat:
Spolek přátel žehu
Revoluční 1546/24
Praha Nové Město
Tel: 222 315 868
Pojišťovna posílá plnění přímo objednateli.
Při úmrtí zaměstnavatel poskytne pracovní volno s náhradou mzdy a to:
Pokud potřebujete pro zaměstnavatele potvrzení o účasti na pohřbu nebo potvrzení o vyřizování pohřbu, vystaví Vám jej naše pohřební služba na požádání v kanceláři, kde byl pohřeb sjednáván.
Na pohřebné má jednorázově nárok osoba, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR. Příjem rodiny se nezjišťuje.
Uvádíme zde několik informací o vdovských/vdoveckých důchodech a podmínky nároku na vdovský a vdovecký důchod podle zákona § 49 a 50 o důchodovém pojištění:
Vdova má nárok na vdovský důchod po zemřelém manželovi, který: byl poživatelem starobního, plného invalidního nebo částečného invalidního důchodu, nebo splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod anebo zemřel následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).
Vdovec má nárok na vdovecký důchod za stejných podmínek jako vdova na vdovský důchod.
Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí 1 roku od smrti manžela má vdova nárok na vdovský důchod, jestliže:
Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z uvedených podmínek do pěti roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.
To platí obdobně i pro vdovecký důchod s tím, že věk pro další nárok na vdovecký důchod činí 58 let.
Výše vdovského a vdoveckého důchodu (§ 51 zákona o důchodovém pojištění)
Uvádíme zde podmínky nároku na sirotčí důchod dle zákona § 52 o důchodovém pojištění:
Nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě, zemřel-li
Oboustranně osiřelé dítě má nárok na sirotčí důchod po každém ze zemřelých rodičů.
Nárok na sirotčí důchod nevzniká po pěstounovi nebo jeho manželovi.
Nárok na sirotčí důchod zaniká osvojením. Dojde-li ke zrušení osvojení, vznikne nárok na sirotčí důchod znovu.
Výše sirotčího důchodu (§ 53 zákona o důchodovém pojištění)
(§ 82 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení)
Žádosti o přiznání dávky důchodového pojištění sepisuje s občany okresní správa sociálního zabezpečení příslušná podle místa trvalého pobytu občana nebo místem hlášeného pobytu v ČR, jde-li o cizince.
Za občany, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou sami podávat žádost o dávku důchodového pojištění, mohou s jejich souhlasem a na základě potvrzení lékaře o zdravotním stavu těchto občanů podat tuto žádost jejich rodinní příslušníci. Za občany, kteří nemají rodinné příslušníky, může podat tuto žádost jiný občan na základě plné moci.
Žádost lze podat nejdříve tři měsíce přede dnem, od kterého občan žádá dávku důchodového pojištění přiznat.
Okresní správa sociálního zabezpečení je povinna sepsat žádost o dávku důchodového pojištění; nesmí odmítnout sepsání žádosti, a to i když má za to, že občan nesplňuje podmínky stanovené pro nárok na dávku důchodového pojištění nebo není-li žádost občana doložena potřebnými doklady.
Zaměstnavatel je povinen do 8 dnů ode dne, kdy obdržel výzvu okresní správy sociálního zabezpečení sepisující žádost o dávku důchodového pojištění, sdělit písemně požadované údaje.
Zdroj - finance.idnes.cz
Nejsnazším způsobem, jak je možné ušetřit na bankovních poplatcích je, že manželé mívají jeden společný účet. Bohužel právě tato skutečnost dokáže velmi znepříjemnit život. Stačí totiž, aby jeden z nich zemřel.
Představte si situaci: žena je v domácnosti s dítětem a zemře jí manžel. Všechny peníze mají na jednom účtu v bance, ke kterému mají oba přístup, a vybírají peníze podle potřeb. Co se stane po smrti jednoho z manželů? Notář, který bude projednávat dědictví, pošle příkaz bance, aby účet zablokovala. To znamená, že se druhý z manželů k penězům až do skončení dědického řízení nedostane. Ale vyřízení dědictví je často otázkou měsíců, někdy i let. A na účtu leží peníze, ze kterých rodina žije.
Vyberte peníze hned
Ideální je v prvních týdnech, tedy ještě předtím, než se banka od soudu dozví o smrti manžela, vybrat potřebnou hotovost. Není to nic nezákonného. Do dědictví se totiž správně započítá částka, která byla na účtu v den úmrtí manžela, ale na polovinu má manželka nárok díky tomu, že nejdřív se vypořádává společné jmění manželů (SJM).
O stavu účtu v době smrti banka informuje notáře – to, co žena vybere potom, bude buď součástí společného jmění, nebo se započte jako její podíl na dědictví. Pokud vám chodí na účet výplata či dávky, nechte si je co nejdříve posílat jinam, pak budete mít přístup k penězům bez problémů.
Kontaktujte notáře
Existuje i další možnost, jak se k penězům dostat. Ještě předtím, než se vám notář sám ozve, což může trvat i měsíc, zavolejte na soud v obvodu posledního bydliště zemřelého. Když řeknete jméno, datum narození a smrti manžela, sdělí vám, který notář bude pozůstalost vyřizovat.
Pak mu zavoláte, a když vysvětlíte situaci, on ve výjimečných případech nenechá účet zablokovat vůbec, případně pokud už to udělal, dá příkaz bance, abyste mohli s penězi na účtu disponovat.